Jak se zbavit Visty na notebooku (přechod k XP)

    Chcete se koupit notebook, ale zjistíte, že Vámi požadovaný typ (stejně jako většinu ostatních) prodávají všude jen s předinstalovanou Vistou. Je to díky spojenectví mezi Microsoftem a výrobcem Vašeho notebooku - vzájemně si zajišťují vyšší příjmy na úkor zákazníků. Tisícovka navíc za zcela zbytečný a nepoužitelný software je tedy nutné zlo.

    Nyní jste si notebook s Vistou již koupili. Vyzkoušejte si ovládání a funkčnoust Visty, ať víte o čem mluvím. Na počítači nevytvářejte žádnou práci - zkomplikovali byste si nutný přechod na jiný operační systém (museli byste zálohovat). Doporučuji systém Windows XP Professional. Sežeňte si instalační CD (samozřejmě legálním zakoupením s licencí :)). Na Downgrade zapomeňte - to funguje jen v pohádkách od Microsoftu. Vy potřebujute prostě nainstalovat XP. Pověry o tom, že na novém počítači XP nefunguje, hoďte za hlavu. Když víte jak na to tak je to jednoduché - jen nesmíte hledat pomoc u Microsoftu a jeho oveček, ale u lidí.

   NÁVOD:
    1)
Stáhněte si ovladače k vašemu notebooku (v mém případě HP Compaq 6720s) pro Windows XP na stránkách výrobce (já použil "www.hp.com") a uložte na CD nebo flash disk.

    2)
U notebooku Hewlet Packard (HP) by mohlo dojít k problému s nalezením pevného disku. Restartujte a vstupte do nastavení BIOSu stisknutím F10 nebo DEL (nebo jiné - po restartu se na okamžik zobrazí nápověda). Najděte položku "SATA Native Mode" a nastavte na DISABLE. Poté zvolte Save Changes and Exit.

    3)
Vložte CD XP Professional a restartujte. Pokud se instalace sama nenabídne, vyvolejte nabídku bootování stisknutím F9 (nebo jiné - nápověda se též na okamžik zobrazí po restartu). Vyberte bootování z optické mechaniky. Instalace proběhne tak jak jste zvyklí, samozřejmě včetně formátováním disku C:.

    4)
Po instalaci XP je nutno nainstalovat ovladače, které jste si stáhli (jinak by nefungoval zvuk, vysoké rozlišení obrazovky, připojení k internetu, atd).zpět k popisu Visty
zpět na úvodní stránku